Listy
Dla zainteresowanych...

Lekcja 5
● Istota Tzolkin
● Spór o kalibrację



Tzolkin liczy 260 jednostek. Z uwagi na nietypową liczbę dni przez dwa stulecia świat nauki nie wiedział, do czego on służył i jak się nim posługiwać. Przełom nastąpił w 1987 r., kiedy amerykański historyk sztuki – dr Jose Argüelles, po 33 latach studiów nad Majami odkrył kod do Tzolkin i zapisanych w nim tajemnic. □ Jako ciekawostkę dodam, że jego ojciec był rdzennym Majem, matka Niemką pochodzenia żydowskiego.

Okazało się, że wiedza zakodowana w Tzolkin adresowana jest do nas, ludzi Zachodu. Jednak jej wykorzystanie, a w szczególności umieszczenie w czasie gregoriańskim było skomplikowane, możliwe dla znawców tematyki. Dr Argüelles pracował więc dalej. Wzorując się na starożytnych Majach, znalazł wspólny algorytm i zsynchronizował 260-dniowy Tzolkin z 365-dniowym kalendarzem gregoriańskim. Przelicznik ten nazwał Kalendarzem 13 Księżyców, w terminologii naukowej określanym dreamspell. Dzięki temu zyskaliśmy łatwy dostęp do wiedzy Uniwersum.

W międzyczasie powstało wiele różnych przeliczników i „doktryn” na temat kalibracji Tzolkin z kalendarzem gregoriańskim. Ich twórcy wszelkimi sposobami starali się dowieść, że tylko ich rachuba jest tą jedyną prawdziwą. Dr Argüelles nie wdawał się w tego rodzaju polemiki. On wiedział, że ten kto pojął duchową istotę Tzolkin i obcuje z nim na co dzień wie, że to, co się liczy w życiu, to świadomość niezwiązana z linearnym czasem i trójwymiarową przestrzenią. Można zatem pracować z dowolnym przelicznikiem, ale jednym, a nawet stworzyć własny. Daty gregoriańskie są tutaj sprawą drugorzędną, bo niezależnie od dat, w wymiarze świadomości wszystko łączy się ze wszystkim w ustawicznym Teraz. Każdy, kto uzurpuje sobie prawo wyłączności do jedynej prawdy o Tzolkin, niewiele ma do przekazania ludziom. Taka osoba ślizga się po powierzchni, mogła nauczyć się struktury i techniki poruszania się po Tzolkin, ale nie pojęła jego duchowej głębi.




Data publikacji: 26.04.2018